Wersja do wydruku: PDF


Chłapowo koło Władysławowa to dawna spokojna wioska rybacka, w pobliżu której rybacy cumują kolorowe kutry kaszubskie. Obecnie to przyjazny, wakacyjny kurort, którego wszystkie ścieżki prowadzą malowniczym wąwozem do szerokiej plaży z widokiem na Przylądek Rozewie. Całość na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

TERMIN i KOSZT:
I turnus 7-16.07.21    
II turnus 27.07-5.08.21
1450zł

PROGRAM :
Dzień 1. Zbiórka na parkingu przy Szkole Filmowej – Targowa 61/63. Wyjazd godz. 9.15. Przejazd  do Władysławowa. Po drodze przerwa na spacer po Toruniu, którego Stare Miasto wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będziemy mieli okazję podziwiać m.in: Ratusz Staromiejski, dom i pomnik M. Kopernika, Krzywą Wieżę, ruiny Zamku Krzyżackiego (bez wstępów). Uwaga! Jeśli przepisy związane z COVID-19 nie pozwolą nam na poruszanie się grupą po mieście jedziemy prosto do ośrodka. Po przyjeździe rozlokowanie i obiadokolacja.
Dzień 2-9. W trakcie kolonii proponujemy: kąpiele morskie i plażowanie, gry sportowe, zabawy integracyjne, dyskoteki, warsztaty tematyczne oraz realizację programu turystyczno-krajoznawczego m.in.:

Wycieczka autokarowa po Półwyspie Helskim. Spacer po cyplu, po dawnej osadzie rybackiej i wizyta w Stacji Morskiej UG. W fokarium, które bada  m.in. zachowanie fok, sposoby odżywiania, trasy wędrówek po Bałtyku, zobaczymy pokaz karmienia i współpracy fok z opiekunami oraz wysłuchamy prelekcji o ochronnie fok szarych i ich zwyczajach.
 
Wycieczka autokarowa po Nadmorskim Parku Krajobrazowym. Przejdziemy  przez legendarny Lisi Jar, okrążymy plażą Przylądek Rozewie, będziemy się wspinać szlakiem na klif rezerwatu przyrody z 200-letnimi okazami drzew, wejdziemy do latarni morskiej Rozewie - najstarszej na polskim wybrzeżu. Staniemy pod Gwiazdą Północy w Jastrzębiej Górze – w najdalej na północ wysuniętej części Polski.  Chętni będą mogli dodatkowo zdecydować się na Bliza Park - plenerową wystawę miniatur latarni morskich i przygodowe wejście do Domu do Góry Nogami (koszt za obydwie atrakcje 14 zł).

Wycieczka autokarowa do Słowińskiego Parku Narodowego. „Kilka kilometrów na zachód od Łeby, zaczyna się inny świat. Zaczyna się niespodziewanie. Najpierw wśród drzew porastających bagnisty teren pojawiają się hałdy. Trochę jak na budowie. A już po chwili ukazują się ogromne góry piachu a za nimi następne. Oto Sahara nad Bałtykiem. Emocje udzielają się wszystkim. Można wspiąć się na największą wydmę zwaną Łącką Górą, by za chwilę zbiegać w dół na złamanie karku” Czy autor tego tekstu przesadził? Sprawdzimy! Do tego czeka nas także rejs statkiem lub przejażdżka meleksami – a wszystko to po to, by szybciej dotrzeć do ruchomych wydm.

Wizyta w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Jest on położony w pięknym parku nad samym morzem i posiada wiele obiektów sportowych służących szkoleniu naszej kadry na zawody krajowe i międzynarodowe. Przejdziemy Aleją Gwiazd Sportu i poznamy nazwiska naszych wybitnych zawodników.

Spacery „ Tajemnice rybackiej wioski”
=> Wyprawa do rybackiej przystani - z tego miejsca okoliczni rybacy wyruszają na połów, a po powrocie bezpośrednio z łodzi sprzedają świeże ryby. Na szczycie klifu zobaczymy krzyż – to właśnie tutaj bliscy rybaków czekali dawniej na wracających z połowów.
=> Wyprawa przez Wąwóz Chłapowski - to rezerwat przyrody zajmujący 25 ha! Podróż przez mostki, poręcze i schodki wąwozem do plaży wzbogaci naszą wiedzą o tutejszej roślinności i przyczynach tak urozmaiconej rzeźby terenu. Dla mniej wytrwałych na trasie ławeczki.
=> Wyprawa po śladach Zabytkowej Rybackiej Wsi – zobaczymy rybackie chaty z przełomu XVIII i XIX wieku o tradycyjnej kaszubskiej konstrukcji szkieletowej i z dachami powleczonymi strzechą i  kapliczkę którą poświęcono św. Barbarze (patronce m.in. marynarzy i rybaków)
=> Wizyta w Pracowni Bursztyniarskiej. Jak szukać bursztynów? Jak one powstają? Jak czytać z nich historię ziemi? Jak wygląda obróbka bursztynu zanim stanie się pięknym naszyjnikiem? Tego wszystkiego dowiemy od fachowca podczas pokazu pracy w pracowni.

Uwaga! Jeśli z powodu COVID-19 nie będzie możliwy wstęp do fokarium, latarni morskiej lub innego płatnego miejsca opisanego w programie  opiekunowie w uzgodnieniu z biurem zdecydują na miejscu o przeznaczeniu kwoty na inną atrakcję. 

Dzień 10.
Wyjazd po śniadaniu. Na drogę suchy prowiant. Przyjazd na miejsce zbiórki ok. godz. 18:00.
Wycieczki fakultatywne:
(odbędzie się jeśli pozwolą na to przepisy i zbierze się wystarczająca ilość chętnych)
=> Aqua Park Reda – pobyt 3 godziny, wiele wodnych atrakcji  !!!

Zjazdy z paszczy sztucznego rekina prosto przez akwarium z prawdziwymi rekinami - najlepsza zjeżdżalnia na świecie! Do tego wielki basen z postumentem morskiego potwora i gigantycznym wiadrem z nagła wylewającym wodę. Szeroka, pofalowana zjeżdżalnia z pontonami. Dla młodszych płytki basen z okrętem wyposażonym w siedem zjeżdżalni.. Koszt wycieczki z transportem autokarem – 70 zł/os. przy min 30 os.        
=> Trójmiasto – wycieczka całodniowa
Najważniejsze miasta tej części wybrzeża Gdańsk-Gdynia-Sopot - uzupełniający się organizm miejski z  odmienną i barwną historią – o tym wszystkim opowie nam przewodnik. Przejdziemy uliczkami Starego Miasta w Gdańsku, zobaczymy żurawie nad Motławą, Długi Targ i Neptuna. W Gdyni podejdziemy do przycumowanych w porcie zabytkowych statków i starych żaglowców. Tu zawsze słychać śpiew mew. Wejdziemy na pokład ORP Błyskawica i zwiedzimy jego wnętrza. Koszt wycieczki z transportem autokarem – 60 zł/os. przy min 35 os.  Na drogę otrzymujemy suchy prowiant, po powrocie obiadokolacja.

ŚWIADCZENIA:
Transport – autokar
Zakwaterowanie - pensjonat Azymut - Władysławowo Chłapowo. Pokoje z łazienkami. LINK
Wyżywienie pełne.
Wycieczki, wstępy, zajęcia opisane w programie
Opieka kadry pedagogicznej i ratownika.
Ubezpieczenie NNW.